Välkommen till nya hemsidan!!
1.12.2018 11:23 Nyheter / IK Myran

Jär e vi tå !!!

"Förr tala int na om sport. Ti tala om ti 'spring åkapp, lyft åkapp å – ita åkapp'. Istället för 'brottning' bruka de kastis å stuuvis istället för 'viktlyftning' bruka de lyft kärrhjuula istället för '100 meters löpning' bruka de spring 100 meter famn. Na klockå elder 'tidtagarur' ha de ju int, men te klara så bra anta. Si, te räkna pulsslaga! "

I detta skede är ett urklipp ur klubbens historia på sin plats.


Så här långt tillbaka i historien bör man ej gå vad gäller klubbens virala historia. Desto större träd, desto fler bör rötterna vara för att hålla trädet stående. Även klubben strävar till att ha ett brett rotsystem. Klubben vill vara lika aktivt på nätet som på de sociala medierna. Internet är inte ett fullt utvecklat fenomen ännu. Det är inte heller MMT.

Vår nya hemsida är utformad så att den inte bara tar tid utan även ger tid åt både spelare, lagledare, föräldrar och övriga intressegrupper. Vi skall tillsammans göra hemsidan till en livlig mötesplats.

Journalisterna på MMT vänder blad och blickar framåt. Gör det du också. Välkommen till Idrottsklubbens splitternya hemsida, allt var inte bättre förr!


//MMT


   
Mera nyheter
IK Myran
«  Juli   »
Kategorier